Tavaszi nagytakarítás - A sírkövek helyes tisztítása
Szeretteink emlékét nem csak a lelkünkben, hanem a temetőben szépen felállított síremlékkel is őrizzük. A friss virágok, locsolás és a kiskert rendben tartása mellett gondolnunk kell a sírkő tisztán tartására is. A sírkő tisztítására jellemzően a jó idő, tavasz beköszöntével kerül sor. Nézzük most meg, milyen lehetőségek vannak a különböző sírkövek tisztítására.
A műkő tisztítása
Az olcsósága miatt igen elterjedt anyag a műkő, amiből sok sírkő készült és készül még napjainkban is. Az olcsó alapanyag hátránya viszont, hogy gyakori karbantartást igényel annak érdekében, hogy hosszabb távon is időtálló legyen.
A műkő tisztítására két lehetőség mutatkozik:
Megbízunk egy szakembert, aki magasnyomású mosóval vagy homokfúvással letisztítja a sírkövet. Hátránya, hogy ez nem olcsó mulatság, illetve ezek a technikák erősen koptatják a felületet. Előnye, hogy gyors és látványos, valamint nem nekünk kell izzadni a takarítás miatt.
Felszerelkezünk mindenféle tisztító – és súroló szerekkel és magunk vágunk neki a takarításnak. Ez hagyományosan úgy néz ki, hogy egy erős sörtéjű kefével, rongyokkal, házi kaparó eszközökkel, valamint szemcsés súroló szerekkel addig tisztítjuk a felületet, amíg minden szennyeződést eltávolítunk. Ez olcsó megoldás, de igen jó állóképességgel kell rendelkeznünk a kivitelezéséhez.
A gránit tisztítása
A gránit nem csak tartóssága és nemessége miatt egy hálás választás, hanem tisztán tartás szempontjából is érdemes mellette letenni a voksunkat, ha sírkő készítésről van szó. A gránit egy igen ellenálló anyag, a szélsőséges időjárást (téli fagy- nyári forróság) is jól viseli.
A gránit sírkő tisztítása nem igényli, hogy takarítószerek teljes hadával essünk neki. Nincs szükség vegyszerekre vagy kaparóeszközökre.
A gránit sírkövet elegendő egy nedves pamutronggyal áttörölgetni, ezzel eltávolítva a felületén megtapadt porszemcséket. Olyan finom és puha anyagot válasszunk, ami még véletlenül sem karcolja meg a követ. A ragyogóbb eredmény érdekében bátran használjunk ablaktisztító folyadékot, ezzel fokozhatjuk a felület fényességét.
Gránit sírkő esetén kerülendő minden házi praktika pl. ecetes víz, citromos oldatok, mivel a gránit nem szereti a savat.
Bánjunk óvatosan a gránittal:
ne csöpögtessünk szét rajta faggyút
a koszorúk alá helyezzünk inkább valamilyen védő anyagot, hogy a kiálló gallyak és drótok ne karcolják össze a fed lapot. A legjobb, ha külön koszorútartóra helyezzük el a díszeket.
Kőfelületek impregnálása
A sírkövek, kő síremlékek, világháborús kő emlékmaradványok legnagyobb ellensége összességében a mohásodás és az alga megtelepedés. Ez azért jöhet létre, mert minden anyagnak van kisebb-nagyobb nedvszívó képessége, továbbá vannak a felületén hajszál repedések, amik magával viszik a vizet a kő pórusaiba. A gond az, hogy a felületekben lévő víz az egyik természetes szaporodási helye az algának és a por is könnyebben ragad meg a nedves felületeken.
Ezért a folyamatos súrolás helyett tegyük a hangsúlyt a megelőzésre, vagyis ne engedjük beszívódni a vizet a felületbe.
Ezt impregnálással, avagy egy szilikonos anyag felkenésével (ami lepergeti a vizet) házilag is megoldhatjuk:
Boltban, barkácsáruházban keressük meg a megfelelő sírkőápoló szert.
Tisztítsuk meg és töröljük szárazra a felületet
Ecsettel vagy hengerrel vigyük fel az impregnáló anyagot
Vigyük fel a második réteg szert is, de ügyeljünk rá, hogy az első kör még ne száradjon meg teljesen.
A felesleges anyagot itassuk fel egy puha ruhával
További sírkőápolási tanácsokkal és kivitelezési munkákkal kapcsolatban is keressen minket bizalommal!