Ahogy telnek az évek és változik környezetünk, egyre melegebbé válnak a nyarak is. Nem csoda tehát, ha ilyenkor a növényeknek is egyre több folyadékra van szükségük. De mit lehet tenni akkor, ha ezek a növények szeretteink sírhantján vannak? Vajon milyen szárazságtűrő nyári virágok léteznek, és mire kell odafigyelni a kiválasztásukkor?
Bizonyos növények szárazságtűrőbbek a többieknél, ezért érdemes ezekre koncentrálni. Figyelembe kell venni a választásnál, hogy milyen sűrűn lesznek gondozva, mennyire árnyékos vagy napos az adott sírhely, hogy fedett vagy fedetlen sírról van-e szó, illetve fontos az is, hogy a növény gyökérzete ne nyomja fel a sírkövet.
Sűrűbb temetőlátogatáskor nyugodtan tehet vágott virágot a sírra, lehetőleg azokból a fajtákból, amiket elhunyt szerette is kedvelt. Fontos, hogy ezeket az elfonnyadó virágokat pár naponta lecserélje; ezáltal kifejezve a méltóságot és szeretetet az elhunyt felé. Ha inkább ültetett növényre esik a választása, akkor számtalan lehetősége van a szárazságtűrő nyári virágok egynyári fajtái között. Ilyenek például:
Bíborka,
Illatos mézvirág,
Díszcsalán,
Jégvirág,
Hamvaska,
Árvácska,
Százszorszép.
Érdemes figyelni a nyugodt, meghitt összképre azáltal, hogy maximum három-négyféle virágot ültet le a sírhely gondozója. Az egynyári növényeket évente újra kell ültetni, viszont így lehetőség adódik arra, hogy minden évben más és más virágok díszítsék a sírt.
Ha csak bizonyos időközönként tudja meglátogatni a sírokat, mert például messzire lakik, akkor érdemes kevesebb gondozást igénylő virágokat választania. Ezek jól bírják a nyári meleg hónapokat is, és nem fagynak el a télen sem. Ilyen szárazságtűrő virágfajták a fagyálló évelők. Ezek a virágok nagyjából egy hónapig virágzanak, és csak egyszer kell őket leültetni. Ilyenek például:
Árnyékliliomok,
Sásliliomok,
Sziklakerti növények,
Pozsgások,
Díszfüvek.
Mi van akkor, ha a sír a tűző napon van? Ilyenkor válasszon a sziklakerti növények közül, melyek remek szárazságtűrő növények, és olykor virágokat is hoznak. Ha a sír inkább árnyékos helyen van, akkor árnyékkedvelőbb virágokat ültessen le. Ilyenek például:
Sásliliom,
Tűzgyöngyvirág vagy az
Árnyliliom.
Fedett síroknál sajnos a vízellátás még problémásabb, mint a fedetleneknél, hiszen a leültetett virágok alatti földmennyiség igen csekély. Nem segít a helyzeten az sem, ha a kialakított cserepekbe, vázákba, kőtálakba növénytápszer vagy komposzt kerül. Ebben az esetben válasszon olyan szárazságtűrő nyári virágot, ami szárazabb talajon is megél, mint például a sziklakerti növények.
Léteznek úgynevezett fedetlen sírok is, ahol a betonkoszorú, betonszegély közepe feltölthető virágfölddel. Ebben a helyzetben érdemes a talaj felső rétegét időnként lecserélni, komposztálni, illetve tápanyagozni, ezáltal a leültetett virágok sokkal szárazságtűrőbbé válnak. Fontos, hogy ide olyan növényeket keressen, amik kedvelik a fényt és jól tűrik a szárazságot. Ilyen szárazságtűrő nyári virágok a temetőben például a bársonyvirág, varjúháj vagy a pozsgások. Ezek másik előnye, hogy gyorsan szaporodnak, de nem invazívak, tehát nem terjednek át a szomszédos sírokra. Árnyékkedvelőbb növényeket akkor érdemes ültetnie, ha van néhány örökzöld. Ezek alatt különleges hangulatot árasztanak bizonyos kúszónövények, mint például a kúszóboróka vagy a borostyán, viszont vigyázni kell arra, hogy ne vegye át teljesen a területet. Figyeljen még arra is, hogy bizonyos virágok magasra nőhetnek, ezzel eltakarva a keresztet vagy a fejfát, ezért érdemes alacsony növekedésű virágot választani.