Milyen gránitot válasszak?

Ha már sikerült dönteni a sírkő alapanyagáról és a gránitot választottuk, a következő teendő, hogy elmegyünk a sírköveshez, aki egy nagyon egyszerű kérdést fog feltenni: tömör vagy burkolt gránitot szeretne? Akik ekkor hallanak legelőször arról, hogy a gránitnak két fajtája van, kénytelenek gyorsan dönteni a sírköves véleményére hagyatkozva, azt gondolva, hogy sok különbség nem lehet a kettő között, pedig a sír tartósságát is befolyásolja, hogy melyikből készül el a sír.

Aki már eljutott eddig, tudja, hogy a gránit nagy színválasztékban fordul elő, nem mohásodik és bár tömörsége miatt nehéz megformálni, időt állósága miatt még mindig ez a legjobb alapanyag sírkövekhez, de akkor mégis mi a különbség a burkolt és tömör gránit közt?

Ha azonos lapvastagságot veszünk, a burkolt gránit olcsóbban fog kijönni, mert belülről a sírkeretet beton merevítéssel látják el és ezt fedik el egy gránit lappal. Ha burkolt gránitot szeretnénk alapanyagnak, meg kell róla győződnünk, hogy a sírköves rendelkezik-e a megfelelő szakmai tudással, hiszen a két kő összedolgozásához ez elengedhetetlen. A probléma ott kezdődik, hogy a két anyag más fizikai tulajdonságokkal rendelkezik. Gondoljunk csak arra a betonnál, hogyha nedvességtartalma csökken, összezsugorodik, ha pedig nő, akkor megduzzad. Bizonyos idő után a beton akár még a gránittól is elválhat, ami emiatt berepedezhet. Ez a probléma általában már 3-5 éven belül jelentkezik és bár azt gondolnánk, hogy biztosan lehetséges a javítása, az igazság valójában az, hogy ez csak egy kisebb vagyon rá áldozásával lenne kivitelezhető, ami természetesen már nem megtérülő befektetés, éppen ezért mi a Tiszakőnél nem foglalkozunk burkolt gránittal.

A tömör gránitnak ezzel szemben szinte nincs semmi hátránya és igazán nyugodt szívvel csak ezt tudjuk ajánlani. Az általunk használt a sírok kerete minimum 5 centiméter, nyitott sír esetében ennél valamivel vastagabb, speciális réteggel megerősítve a vizes föld tágulásának kiküszöbölése érdekében. A síremlékekeink nem repedeznek, nem foltosodnak, továbbá szükség esetén szétszedhetőek és változtatás vagy sérülés nélkül újra összeilleszthetőek, persze ehhez szintén elengedhetetlen a megfelelő szakmai tudás és értelem, valamint a legkiválóbb építési alapanyagok használata. Egyetlen hátránya, hogy a tömör gránit a burkolt gránitnál drágább, ellenben ha bele gondolunk, hogy mennyire tartós és esztétikus egy ilyen sírkő, akkor rájövünk, hogy a tömör gránit ténylegesen megéri az árát.