Sírkövek tisztítása

Szerettünk halála után nemcsak emlékének őrzése, de emlékhelyének rendben tartása és tisztítása is fontos. Hiszen, hiába választja ki az ember fia vagy lánya a legszebb sírkövet és hiába próbálja minél személyesebbé tenni, ha állandóan piszkos, madár ürülékes, sajnos semmit sem ér. Ezen kívül az is problémát okozhat, ha nem megfelelő tisztítószerrel tartjuk rendben a sírt, ilyenkor a kő könnyen roncsolódhat és a javítása is nagyon sokba kerül.

Bár az alapanyagok eltérőek, egy közös dolog van a tisztításukban, mégpedig az, hogy nem szabad túlzásba vinni a víz használatát, mert bizonyos idő eltelte után vízkő alakulhat ki. Figyelembe kell venni azt is, hogy a csapvíz általában kemény víz, így ha nem figyelünk a kövön csúnya csíkok keletkezhetnek. A vizet érdemes gumi lehúzóval eltávolítani a felületről. A vázákat is érdemes rendszeresen ellenőrizni, ősszel a víz kifolyó lyukakat kitisztítani, a tetejét lekötni, hogy a téli nedvesség ne jusson be a váza belsejébe és a fagyástól se repedjen meg.

A műkövet érdemes újkorában impregnálni lágy szerkezete miatt, valamint legkésőbb 2 évente meg is kell ismételni a procedúrát, ez segít abban is, hogy a moha ne tapadjon meg a síron. 

Márványból készült sírkövek esetében alaposan meg kell nézni a követ, muszáj, hogy jó állapotban legyen, mert ha bármilyen törés vagy repedés van rajta, a tisztítás során bele kerülő kémiai anyagok miatt a későbbiekben még tovább romolhat a márvány állapota. Ezután érdemes bevizezni a követ, majd le kell kaparni az esetlegesen megtelepedő mohákat és csak ezután lehet neki kezdeni a tisztításnak. Egy puha kendőt kell nem ionos szappanos vízbe bele mártani. Fontos, hogy a teljes tisztítás ideje alatt vizesen kell tartani a követ. Ha megvagyunk a tisztítással, a szappanos vizes sírkövet tiszta vizes kendővel kell letörölni. Ezt körülbelül 18 havonta ajánlott megismételni, de ha a kő gyakrabban igényli a tisztítást, érdemes csak tiszta vízzel takarítani a márványt, hogy a gyakori tisztítás ne okozzon még több problémát.

Ezzel szemben a gránitot sokkal könnyebb karbantartani. Mivel tömör kőről van szó és remekül ellenáll az időjárásnak is, nem jellemző rá a mohásodás és a fényét sem veszti el. Tökéletesen megfelel,ha Clin-nel vagy bármilyen más alkoholos üveg tisztítószerrel tisztítjuk, így a gránitot a legegyszerűbb és a legolcsóbb karbantartani. Ha rozsdásodik, ami igen ritka alkalommal fordul elő, célszerű a problémát szakemberekre bízni.

Amennyiben már egy meglévő sír felújításáról, esetleg tisztításáról szeretne érdeklődni, segítséget kérni, abban az esetben is keressen minket bizalommal elérhetőségeink bármelyikén.